Vedik Astrolojisine Göre Burç Tarihleri

Vedik Astrolojisi Burç Tarihleri:

Koç: 15 Nisan – 14 Mayıs

Boğa: 15 Mayıs – 14 Haziran

İkizler: 15 Haziran – 14 Temmuz

Yengeç: 15 Temmuz – 14 Ağustos

Aslan: 15 Ağustos – 14 Eylül

Başak: 15 Eylül – 14 Ekim

Terazi: 15 Ekim – 14 Kasım

Akrep: 15 Kasım – 14 Aralık

Yay: 15 Aralık – 14 Ocak

Oğlak: 15 Ocak – 14 Şubat

Kova: 15 Şubat – 14 Mart

Balık: 15 Mart – 14 Nisan

 

Batı Astrolojisi ile fark neden kaynaklanıyor?

Batı astrolojisi Tropikal zodyak kullanır, Vedik astrolojisi ise Sideral zodyak kullanır.

Zodyak, Dünya’yı çevreleyen ve Güneş’in içinden geçtiği görülen yıldızlar grubudur. Gökyüzünde dünyayı çevreleyen on iki işaret vardır ve her işaret 30 derece olduğu için mükemmel bir 360 derece zodyak daire oluşur.

Batı astrolojisinde kullanılan Tropikal zodyak, her yıl yaklaşık 21 Mart bahar ekinoksunda başlayan sembolik bir zodyaktır. Bu zamanda Güneş’in Koç burcuna girdiği söylenir ve tropikal zodyak için başlangıç noktası 0 derece Koç olarak belirtilir. Ancak bu durum şu andaki gökyüzü durumuyla uyumlu değildir.

Vedik astrolojisinin kullandığı Sideral sistemi; gezegenlerin, takımyıldızlarındaki sabit yıldızlarla olan gerçek ilişkisine dayanır. Bu “sabit” yıldızlar, Dünya’ya göre her 72 yılda yaklaşık bir derece geride kalmaktadır. Bu durum aslında Dünya’nın hafif bir titremesinden, kaymasından kaynaklanır. Bir zamanda bu iki zodyak aynı hizaya geldiler, şimdi ise 21. yüzyılın başlarında aralarındaki fark yaklaşık 23 derece 51 dakika oldu. Bu nedenle Vedik Astrolojisinde başlangıç noktası yaklaşık 6 derece 09 dakika Balık Burcudur.

Şimdiki zamana Kova Çağı’nın başlangıcı denmesinin nedeni ise; başlangıç noktasının giderek Kova’ya yaklaşmasıdır. Başlangıç noktası, kabaca bir hesaplamayla 432 yıl (6*72) sonra Kova burcuna geçecek.

 

Vedik Astrolojinde Yükselen Burç nasıl hesaplanır?

Yukarıda belirtilen tarihler doğum tarihinize göre güneşinizin konumunu belirtir.

Yükselen Astroloji burcunuz ise doğum saatinize göre hesaplanır. Batı astrolojisine göre yükselen burcunuzu derecesiyle biliyorsanız, 23 derece 51 dakika kadar geriye giderek Vedik Astrolojisindeki yükselenizi hesaplayabilirsiniz. Her burç 30 derecedir. Örneğin Batı Astrolojisinde yükseleniniz 10 derece Aslan burcu olsun. Ortalama 24 derece geriye giderek gerçekte yükseleniniz 16 derece Yengeç olacaktır.

Bir başka deyişle yükseleniniz 23 derece 51 dakika ve yukarısındaysa yükselen burcunuz değişmeyecek, aksi halde büyük çoğunluk için yükselen bir önceki burca kayacaktır.

Sitede yükselen 2017 hesaplama uygulamasını devreye alana kadar umarım bu bilgi yeterli olur.