2017 Astrolojik Etkileri

Yeni yıla çok az kaldı. 2017’deki astrolojik etkilerle ilgili bilgi paylaşım zamanı da geldi. Dilerseniz önce bir 2016’yı gözden geçirelim ve sunduklarına hayatımızda nasıl yer verdiğimize bir bakalım.

Şunu belirtmek gerekir ki, son iki sene pek çoğumuz için oldukça zorlu geçti. Satürn Akrep’te, bu alanla ve açı yaptığı alanlarla ilgili gerekli tüm değişim dönüşüm planlarını uyguladı. Değişim, ölüm, yeniden doğum, gizli kalmış konular, bilinmeyeni araştırma, korkularla yüzleşme, mahkeme, miras, boşanma gibi konular gündemdeydi. Açı yaptığı alanlarla beraber maddiyat, üretim, ticaret, kariyer ve konfor alanları da bu değişimden nasibini aldı. Astrolojik haritanızda Akrep burcu hangi alanınıza düşüyorsa o alanda bu etkileri muhtemelen gözlemlediniz. Örneğin Türkiye haritasında bu etki, düşmanlar ve şifa alanı olan altıncı evde gerçekleşti. Yani Satürn, Türkiye’nin gizli kalmış hastalığını şifalanması amacıyla su üstüne çıkardı. Ve bunu senenin çoğunluğunda yanında bulunan askeri enerji Mars ile şiddetli bir şekilde yaptı.

2017’de bu alanlar rahatlıyor. Gene de yaz dönemine dikkat!

Aslında bu noktada Satürn’ü biraz aklamak istiyorum. Her gezegenin negatif ve pozitif etkileri mevcuttur. Örneğin iyilik güzellik gezegeni Venüs en negatifte kıskançlık, bereket temsilcisi Jupiter en negatifte tembellik oluşturabilir. Satürn’e de nasıl bakarsanız onu yaşarsınız. “Zorluk” yerine daha iyisi için “Yapılanma” enerjisi olarak değerlendirirsek, etkisinden maksimum fayda sağlayabiliriz. Satürn etki ettiği alanda değişmesi gereken ne varsa onu düzeltir öyle o alandan çıkar. Açılım sağlamak için önce daralma yaratır, konuyla ilgili gecikmeler, engeller üretir ve sizi savaşçı kılarak sizden disiplinli yoğun çalışma bekler, emek ister. Bir nevi Rab gibidir. Hedef için zamanı ve sabrı oluşturur. Burada sabır, olana dayanma anlamında değil, olacak olan açılıma kadarki süreci değerlendirme anlamındadır. Bu bakışla Satürn de tüm gezegen etkileri gibi kaçırılmaması gereken, hatta önemle üzerinde durulması gereken bir fırsattır.

2016’da yaşadığımız önemli gördüğüm diğer üç etkiyi de kısaca belirtip bir an önce 2017 etkilerine geçmek istiyorum.

  • Yılın ilk yarısında, bereket ve açılım gezegeni Jupiter, materyalist Kuzey Ay Düğümüyle beraber Aslan burcundaydı ve buraya Satürn açı yapıyordu. Dolayısıyla Aslan burcunu ilgilendiren (aşk, çocuk, yaratıcılık, şöhret, ego vb.) konularda (hangi evinize düşüyorsa artık) muhtemelen zorlukla beraber arzu ettiğiniz bir güzelliği yaşattı.
  • Yılın ikinci yarısı başlarken Kova burcunda illüzyon yaratıcı gezegeni Neptün, hiçlik noktası Güney Ay Düğümü ile kavuşum yaptı. Ve tam karşı alanda, Aslan burcundaki Kuzey Ay Düğümü ve Güneş kavuşumuna etki ederek yeni bir dünya liderinin doğumunu oluşturdu. (Eleştiriler olabilir ancak Donald Trump’ı bu etkide değerlendirebiliriz)
  • Yıl sonuna doğru 70 yılın en büyük ve en parlak dolunayı gerçekleşti.

Ve geldik 2017’ye. Artık yeni bir dönem.

Satürn yılın hemen başlangıcında 20 Astroloji Ocak’ta Yay burcuna geçiyor. Bu değişimi; ideal askeri (bunu spiritüel anlamda da değerlendirmek gerek) layıkıyla yetiştirmiş komutanın, spiritüel bilge Jupitere destek veren babaya dönüşmesi şeklinde düşünebiliriz. Artık okyanus hazinelerini deneyimlemiş sırlı bilge Jupiter zamanı. Satürn’ün bulunduğu alan dışında yaptığı üç açıyla da etkilerini pek çok konuda göreceğiz. Özellikle yükseleni Yay, Kova, İkizler ve Başak olanlar kendilerini yenileme enerjisine girecekler diyebilirim. (Vedik Astrolojisinde burç tarihleri Batı Astrolojisine göre değişiklik göstermektedir. Konuyla ilgili bilgilendirmeyi yazımın sonunda bulabilirsiniz.)

Bir gezegen bir alandan çıkana kadar etkisini arttırarak ilerler. Bu nedenle 20 Ocak’a kadar Satürn’e dikkat etmekte fayda var. Ayrıca Temmuz – Ekim döneminde Satürn tekrar Akrep alanını yokluyor olacak. Bu zamana kadar gerekli önlemleri almış ve ilgili konularda hesapları kapatmış olarak bu dönemi en ala şekilde geçirmemizi diliyorum.

Bu sene aynı zamanda Uranüs’ün de alan değişim yılı. Jüpiter’in (yunan mitolojisindeki Zeus’un) büyükbabası üstün zeka temsilcisi (ilk tanrı/insan) Uranüs yedi sene Zodyak’ın en son evi olan Balık’ta, ruhsal konularda büyük reformlar gerçekleştirdi. “Öze dönün” çağrısını daha net duyurdu. Hakikat her yerden herkesten açıkça seslenir oldu. Ruha iyi gelen, açılım yaratan her türlü çağrı Uranüs’ün yayınıyla güzelleşti, derinleşti. Özellikle ölüm, ölmeden evvel ölme, ölüm sonrası hayat gibi konulardaki bilgilerimizi yeniledi, derinleştirdi. Uranüs 30 Temmuzdan beri sürdürdüğü geri hareketiyle yoğun bir şekilde ruhsal konuların üzerinden geçmeye devam ediyor. Bu ay sonu duraklayacak ve yeni yılın ilk günlerinde ileri hareketini yapacak. Bir gezegen en büyük etkiyi duraksama anında gerçekleştirir. Jupiter karşı açısıyla bu yayını genişletecek ve biz de 2017’ye bu güçlü etkiyle gireceğiz. Uranüs, bireyselden ziyade toplumları etkileyen genel bir yayın yapar. Yeni yıla girerken bu yayın etkisiyle pek çok kişinin ruhen şifalanma, beden ağırlıklarından kurtulma amacıyla hayatlarında radikal kararlar aldıklarını gözlemleyebiliriz. Özellikle Başak burcu etkisi yüksek kişiler, dönemsel olarak şifalanma sürecinde olanlar, otuz yaş civarındaki kişiler ve tabi ki astrolojik haritalarındaki konuma göre yayından nasiplenmeye açık herkes bu etkiden nasiplenecek. Büyük olasılıkla bu hareket, kişilerde dünyanın maddi oyalayıcı döngüsünden çıkma isteği oluşturup, ruhu beslemeyen işlerden uzaklaşma gibi radikal kararlara neden olacak. Yani bu sene yeni yıl dilekleri, pek çok kişi için, özgürleşme üzerine alınan ani radikal kararlar ile ilgili olacak diyebiliriz.

Bu ay Aralık ortası Kova’da oluşmaya başlayacak Neptün Mars kavuşumu; kimileri için yeni yıl aktiviteleri kapsamında arkadaş gruplarıyla bir araya gelme, yeni bir sosyal grup içerisinde yer alma gibi oldukça normal bir etki olarak açığa çıkarken, kimileri için de şiddet olarak kendini gösterebilir. Askeri bir grubun, yeni toplulukların oluşumu, gelir kaynakları ile ilgili hareketlilik gibi farklı ve çok katmanlı etkiler yaratabilir. Aslında şuna dikkat etsek belki de yeterli; Satürn Akrep’ten çıkana kadar oluşabilecek korkulara izin vermemek gerekiyor. Her zaman ve değişmez kabul olan hakikate yönelişi, öze yönelişi esas alırsak, daha düşük oktavlı şiddet yayın girdabına kapılmamız önlenecektir. Yeni yıla böyle bir enerjiyle gireceğiz. Özellikle yükselen Kova’lar ve yükselen Aslan’lar için bu zamanda öfke kontrolü önemli.

Uranüs yeni yıl döneminde yapacağı son ileri hareket ile 8 Nisan’da Koç burcuna girecek. Yeni başlangıçlar, kendini yapılandırma, kişilik, beyin, beden, doğum, çocuk, medikal şifa yöntemleri gibi konuların yanı sıra yaptığı açıyla ilişkiler, doğru insanı / “O” kişiyi bulma, evlenme, ortaklıklar gibi konularda da reformlar gerçekleştirecek. Ölümden ziyade doğumdan, evlenmeden bahsediyor olacak. İnsanlık için Uranüs’ün bu duraklama ve yer değişimi hareketi oldukça önemli. Ayrıca aynı zamanda Satürn de Yay’da duraklama yapacağından bunun “her zorlukla beraber bir kolaylık vardır” düşüncesiyle gene Jupiter’e yarayacağını düşünüyorum.

Şimdilik son olarak bir de bereketli Jupiterden bahsedeyim. Yeni yıla Jupiter Başak’ın son derecelerindeyken giriyor olacağız. Bedenen, zihnen ruhani anlamda şifalanma ile ilgili güzel yayın devam edecek. Uranüs karşıt açısıyla bu alanlarda ani değişiklikler de yaratacaktır. 4-6 Şubat’ta duraklayacak ve etkisini maksimum derecede gösteriyor olacak. Bu dönemde Balık burcundaki Uranüs ve Venüs de Jupiterle açı oluşturacaklar. Özellikle ilişkiler ve evlilik konularında gerçekten güzel bir etki söz konusu. Bu da sanırım pek çok kişi için müjde değerinde. Evlilik tarihi olarak Jupiter’in geri gittiği 7 Şubat – 10 Haziran tarihleri arasındaki zamanı önermiyorum. Eylül’de Jüpiter’in evlilik ve ilişkiler evi olan Terazi’ye geçişi, gene yıl sonunda Jüpiter’in kuzey ay düğümü ile yapacağı kavuşum hareketiyle evlilik ve iş ortaklıkları konularında hareketlilik olacaktır. Özellikle yükseleni Başak, Oğlak, Balık ve Koç olanlar Eylül’e kadar Jüpiter’in bu şanslı etkisinde olacaklar. Eylül itibariyle bu etki yükseleni Terazi, Kova, Koç ve İkizler olanlara geçecek.

Böylece 2017’deki Satürn, Uranüs ve Jupiter ana hareketleri hakkında kısa haberler vermiş oldum. 2017’de gözlemleyecek daha çok şey var. Şubat ve Ağustostaki güneş tutulmaları önemli. Artık önümüzdeki yazılarda her birini derinleştirmeyi umuyorum.

Bu etkiler bana nasıl yansıyacak derseniz de öncelikle doğum haritanıza uygun olarak yansıyacak demem gerek. Genel olarak da; size yükü ağır gelen konulardan özgürleşmek isteyeceğiniz ve bu yönde adımlar atmaya başlayacağınız bir sene olması muhtemel diyebilirim. Türkiye astrolojik etkileri için de ara ara bilgi veriyor olacağım.

Hepimiz için hayırlı, bereketli bir yıl olsun.

Selam ve sevgiyle,

Pelin Baykal

İstanbul

3 Aralık 2016

 

*Tüm bilgiler Vedik Astrolojisine göre verilmiştir. Burç bilgileri Batı Astrolojisine göre farklılık göstermektedir. Bu farklılığın nedeni ve Vedik Astrolojisine göre burç bilgileri için lütfen tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir